El programa educatiu Futur Sostenible és un projecte de la Fundació Novessendes

“L’alumnat podrà implementar accions orientades cap al bé comú en empreses rendibles, després del projecte “Transformant el Nostre Món””

Entrevista amb Marta Barres Martorell, professora de l’IES MASSAMAGRELL

 

Quan Marta Barres Martorell  va acabar ciències empresarials i es va incorporar a la docència, sentia passió per transmetre els seus coneixements sobre economia. No obstant això, alguna cosa li grinyolava en les explicacions que oferia a l’alumnat: tots aquests conceptes entorn del funcionament de l’oferta i la demanda, els beneplàcits del mercat, etcètera, no acabaven d’encaixar amb una idea de societat justa. Potser, ni tan sols començaven a acostar-se a aquesta noció, quedaven lluny.

Anys després, una companya li va presentar el model de l’Economia del Bé Comú (EBC). Es va submergir en aquest paradigma sentint l’entusiasme d’un xiquet a qui li regalen un nou joguet. I va decidir que trobaria la manera d’introduir-ho en el currículum de l’assignatura que imparteix en l’IES Massamagrell (València). Però com?

Va ser quan, buscant experiències educatives, va trobar el projecte Transformant el Nostre Món de la Fundació Novessendes. El format perfecte per a introduir l’EBC a l’aula. Així que va tardar poc a sumar-se a la iniciativa, de la qual forma part des de fa tres anys. Ací, ens compta la seua experiència.

 

Vídeo creat per l’alumnat de l’IES Massamagrell dins del projecte “Transformant el nostre món”

 

 

DESCOBRIR L’ECONOMIA DEL BÉ COMÚ I PORTAR-LA A L’AULA

– Com et vas convertir en professora, per què et crida l’atenció l’Economia, i per què et vas sumar al projecte “Transformant el nostre món”?

– Cal retrocedir al moment en el qual havia de decidir a quins estudis universitaris optar i, en aquell moment, no ho tenia clar. Finalment, vaig poder accedir a Ciències empresarials: el sistema va decidir per mi. Per sort, des del primer dia em va agradar moltíssim. Volia compartir tot el que estava aprenent. Em veia davant d’una pissarra explicant exercicis de comptabilitat i gràfiques d’oferta i demanda. Però, el que aprenia, em creaven una certa intranquil·litat al voltant de la idea de “societat justa”.

Va ser molts anys després quan vaig conèixer una teoria que fa possible una reorientació de l’actual sistema econòmic: l’EBC. Conèixer l’EBC va ser possible gràcies a una companya de l’institut, Laura Ferri. Ella va organitzar una xarrada impartida per dues magnífiques persones de l’Associació Valenciana per al foment de l’EBC. Des d’aquell moment vaig aprofundir en el coneixement de l’EBC i vaig reflexionar sobre com podia donar-la a conèixer. Una lectura, des d’una nova perspectiva, dels currículums em va fer veure que  l’EBC hi té cabuda. I reflexionant i buscant, i buscant i reflexionant, vaig conèixer Novessendes i el seu projecte “Transformant el nostre món”. Volia participar en el projecte i així ho vaig demanar a Novessendes. Després de diverses reunions, vaig realitzar en el seu projecte en el nostre institut.

– Per què és important transmetre l’EBC en l’ESO?

– Perquè el que majorment veiem en el nostre entorn és un sistema econòmic orientat cap a la maximització de beneficis que deixa de banda a les persones i l’entorn. Però aquestes relacions danyen a les persones i a l’entorn. Són relacions no sostenibles. L’EBC proposa una reorientació de l’actual sistema econòmic i posa a les persones i l’entorn en el centre. Els valors amb els quals ens relacionem les persones també poden ser els valors que s’haurien d’aplicar en l’activitat econòmica. Quan l’alumnat s’integre en entorns laborals sabrà que una reorientació del sistema econòmic és possible. Podrà implementar accions orientades cap al bé comú en empreses rendibles.

– Quins creus que són els principals reptes que presenta l’EBC a l’alumnat d’ESO?

– El coneixement de l’EBC suposa en l’alumnat l’activació de l’observació i la reflexió des de diferents matèries impartides en l’aula. En concret, el projecte “Transformant el nostre món” acompanya a l’alumnat en l’observació de l’entorn, en la identificació de les emocions que aquesta observació provoca, en el coneixement dels valors de l’EBC. I els anima a fer que reflexionen i proposen accions que tenint els valors EBC en el centre modifiquen el seu entorn.

– Quin repte representa per al professorat introduir aquests continguts en assignatures d’Economia de l’ESO?

– Els llibres de text ajuden l’alumnat en l’aprenentatge de conceptes i processos.  Caldria que el professorat proposara activitats relacionades amb els conceptes curriculars que permeteren reflexionar sobre les conseqüències que dits conceptes i processos impliquen. Així, afavorir la reflexió i animar a descobrir un ventall d’alternatives possibles. Acompanyar l’alumnat en el procés d’adonar-se que la reflexió els pot dur a l’acció. L’EBC suposa veure l’entorn des d’una nova perspectiva, anima a actuar posant els valors EBC en el centre de les relacions.

 

Vídeo creat per l’alumnat de l’IES Massamagrell dins del projecte “Transformant el nostre món”

 

 

UN PROJECTE QUE GENERA ENTUSIASME EN L’ALUMNAT

– Des de la teua experiència, com perceps que l’alumnat i el professorat acullen aquest tipus d’iniciatives i de continguts?

L’alumnat està obert al canvi, està esperant novetats, els agrada ser receptor de noves propostes, té molta energia i el futur per davant. La meua experiència m’ha demostrat aquests tres anys que el projecte “Transformant el nostre món” té molt bona acollida i deixa empremta positiva en l’alumnat.

El professorat té un dia a dia intens i exigent amb la docència i generar la documentació que aquesta comporta. Aquestes tasques ocupen tot el nostre temps. Així, acollim amb alegria projectes que ja tinguen desenvolupat el marc acadèmic i això ens permet implementar-lo en el nostre centre amb xicotetes adaptacions. En concret, el projecte “Transformant el nostre món” ha sigut rebut i desenvolupat pel professorat del nostre centre amb il·lusió i energia des del convenciment que el projecte enfoca a la comunitat educativa cap al bé comú en el nostre entorn.

– Es parla molt del desinterès o desmotivació de l’alumnat en general. Què opines sobre aquest tema? Creus que aquest tipus d’iniciatives contribueixen a motivar-los?

– Com “Transformant el nostre món” és un projecte sòlid, coherent i enriquidor, el transmetem amb honestedat i il·lusió. És aleshores quan l’alumnat comparteix la seua visió del món, les seues reflexions i els seus projectes. Pense que no estan desmotivats, que el passa és que no troben el canal adequat al que traslladar les seues propostes i que aquestes s’implementen.

– Creus que el contingut relacionat amb l’EBC i la forma en què s’ha transmès en el projecte van generar més atracció en l’alumnat que els continguts tradicionals?

– Sí, donat que les activitats connecten el que l’alumnat sap amb el que l’alumnat viu en el seu entorn. Aquest fet, promou l’observació, la reflexió i convida a l’acció pel bé comú.

– En tot cas, creus que n’hi ha prou amb transmetre l’EBC per mitjà de llibres, com ocorre amb gran part dels continguts tradicionals, per a despertar interès?

– He de dir que ser contingut d’un llibre és important. És necessari el marc acadèmic que sosté la teoria de l’EBC. Però també és cert que els valors que acompanyen a la teoria es comprenen millor amb activitats i dinàmiques que permeten a l’alumnat sentir-los i projectar com els afectaran en un futur a elles, a ells i al seu entorn.

– Tens alguna anècdota que t’haja quedat gravada sobre el desenvolupament de projecte?

– Més que una anècdota concreta, el que sempre em causa impacte, un impacte positiu, és descobrir que l’alumnat observa i reflexiona molt més del que done per suposat. Donar-los l’oportunitat d’expressar-se i concretar les seues propostes en projectes multiplica exponencialment les accions cap al bé comú. S’incorporaran al món laboral amb uns valors que posaran a les persones i al nostre entorn en el centre de les relacions.

– Quines esperes aconseguir en l’àmbit professional i personal formant part d’aquest projecte?

– Implementar el projecte “Transformant el nostre món” permet a l’alumnat conèixer que la teoria de l’EBC és una proposta de model econòmic i social que pretén reorientar el model econòmic actual, basant en la maximització del benefici individual, i enfocar-lo al servei del bé comú i la cooperació; tot amb empreses rendibles. Aquesta reorientació proposa que els valors amb els quals ens relacionem les persones siguen els mateixos que s’haurien d’aplicar a l’activitat econòmica: dignitat humana, solidaritat, sostenibilitat ambiental i transparència i participació democràtica.

Email
LinkedIn
Facebook
Twitter

Altres entrades

“L’alumnat podrà implementar accions orientades cap al bé comú en empreses rendibles, després del projecte “Transformant el Nostre Món””

Añade aquí tu texto de cabecera

Añade aquí tu texto de cabecera